Modroocí lidé jsou mutanti

3. února 2008 v 12:09 | Romusska and Nicoolka |  LiveStyle
Modroocí lidé jsou mutanti

Modrá barva očí je důsledkem genetické mutace, která proběhla v období před 6 až 10 tisíci lety. Stalo se v lokalitě blízko Černého moře. A vědci nyní objevili příčiny, jež k tomu vedly.
Původně totiž každý příslušník lidského plemene měl bez výjimky oči hnědé. Žádné další barevné odstíny, jen jedna jediná barva vládla všem. Až později se to začalo měnit. Všichni, kteří se nyní pyšní modrýma očima, ti si mohou zažádat o místo ve škole pro mutanty doktora Charlese Xaviera z X-manů.

Změna se udála ve východní až severozápadní části černomořského region, odkud se pak modroočci začali v důsledku zemědělské migrace šířit až do našich končin. Dle dánského profesora Hanse Eiberga z Kodaňské univerzity se nejspíše jednalo o část Afghánistánu. Této zemi tak evidentně vděčíme za víc než jen pravidelné zásobování opiem.

Mutace ovlivnila gen nazývaný OCA2 a doslova tak vypnula schopnost produkovat hnědé oči. Tento gen je totiž zapojen do produkce melaninu - barviva, které dává podobu vlasům, očím a samozřejmě pokožce. Pokud je zcela "vypnutý", je jeho majitel tzv. albín. V případě modrých očí je jeho funkce pouze snížena.

Díky této změně tak můžeme obdivovat hluboké modré tůňky populární hollywoodské star Cameron Diaz a mnohých dalších hvězd. A co vy, patříte také mezi modrooké mutanty, nebo jste hezky postaru hnědoocí?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jakou barvu očí máš??

Hnědou 33.3% (140)
Modrou 34.4% (145)
Zelenou 20.4% (86)
Šedá 3.6% (15)
Míšenec 8.3% (35)

Komentáře

1 *DidiTheTroubleMaker^^ *DidiTheTroubleMaker^^ | 2. září 2009 v 20:46 | Reagovat

a čo takto zelenááá? =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama