Třináctka-informace

7. června 2007 v 18:44 | Romusska and Nicoolka |  Třináctka
Motto:Děje se to tak tychle.
Typ filmu:Drama
Rok výroby:2003
Režie:Catherine Hardwicke
Hrají:Holly Hunter, Evan Rachel Wood, Nikki Reed
Popis: Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti.

V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam..

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?).
Šlehni si za čtyři doláče, štípni bábě portmonku a roztoč to v butiku na Melrose Avenue! Neboj se jehly, protože piercing je životní styl, nech se vojet od největšího frajera z ulice. Buď cool, buď super cool - ať se z tebe stane obdivovaná a nenáviděná mrcha, ta nejúžasnější "Super Bad Girl", co se kdy poflakovala po tvý střední škole!
Není to zas tak dávno, kdy s čerstvou dospělostí v tomto Přízračném světě bojovaly kámošky ze školních lavic Enid a Rebecca, zatímco švédské dorostenky Agnes a Elin řešily intimní problém, že vlastně Láska je láska. Dospívající dívky budou vždycky něco řešit, jenomže život se zrychluje, hormony akcelerují a třináctileté holky v L.A. jsou na pokraji nervového zhroucení, že by mohly něco zásadního prošvihnout.
Rozhodně to platí pro ambiciózní šprtku, myšku Tracy, která jen z dálky a rozpačitě pokukuje po školní sexbombě, divoké, obletované a zdánlivě nedostupné Evii, jež se s nikým a ničím nemaže, kosí kluky, sem tam si práskne a je vždycky ohozená podle posledního reklamního šotu. A pak se tahle Hodná a Zlá přece jen dají dohromady a během nějakých čtyř měsíců je ze spořádané, modrooké Tracy ještě větší potvora, než jsme doufali. Její rozvedená máma, téměř vyléčená alkoholička Melanie, to nezvládá, úspěšná instruktorka nového životního stylu Evie to přestává mít pod kontrolou, na obzoru není nic než trable a zdá se, že ani nově zrozená mrcha Tracy tuhle proměnu nakonec sama neustojí.
Autorkami tohoto téměř "neorealistického" příběhu z jejich chaoticky klipového života jsou debutující režisérka Catherine Hardwickeová (Cena za režii na festivalu Sundance) a polovina ústředního teenagerovského tandemu Nikki Reedová, která tu nepochybně uplatnila i nějakou tu vlastní zkušenost a přispěla k autentickým dialogům (jež by ovšem v některých případech mohly ještě posunout hranici přístupnosti). Svého kameramana Elliota Davise vybavila Hardwickeová mobilním digitálem, kterým pořizoval těkavé, nervní a dynamické záběry v téměř permanentním pohybu a proměnlivých rakursech, střílených z ruky od boku. Záběry jsou tempařsky sestříhané se zjevným záměrem přiblížit se tomuhle postmoderně ubíhajícímu světu třináctiletých, sveřepě a proti všem usilujícících o předčasnou dospělost. I samotný styl vyprávění je spíše mozaikou více či méně konfliktních epizod nežli lineární dějovou linkou. Mozaikou, uzavřenou nakonec zklidňující závěrečnou sekvencí, jíž nijak zásadně neubližuje ani jistý didaktický kontext, který ovšem mohou teenageři považovat za zpruzenou moralitu a rodiče za metodický instrukčák. A protože tyhle dva pohledy nejdou dost dobře dohromady, nabízí se otázka, koho má vlastně Třináctka (rafinovaně přístupná od 12 let) oslovit především?
Tenhle "malý" film je zajímavě natočený, ale hlavně skvěle odehraný ústředním ženským triem, do jehož čela bych (po jistém váhání, zda ostatním neubližuji) přece jen zařadil oscarovou Holly Hunterovou (Piano), jejíž unavená, ale stále odkudsi sílu nacházející matka Mel je figura nepřehlédnutelně stmelující klipovou epizodičnost děje. Hunterová je přesvědčivá ve svém téměř marném boji o Tracy a lepší život a neuvěřitelně přirozená i v překvapivě vkomponované nahé scéně. Atraktivní a nebezpečná manipulátorka Evie spoluscenáristky a herecké debutantky Nikki Reedové (jejíž jméno možná nikoli náhodou připomíná spolupachatelku prvotního hříchu) je vskutku bytostně hříšná a Evan Rachel Woodová za svoji nešťastnou proměnu získala nominaci na Zlatý glóbus. Vybrány citlivou rukou jako sólistky, vytvářejí tyhle talentované dámy tým, který patří určitě k tomu nejlepšímu, co snímek nabízí.
Třináctka je film, který mate tělem. Citlivou rukou natočená epizoda ze života dospívajících má totiž více vrstev, než by se na první pohled zdálo, není to jenom nezávazná, teenagerovská rytmika o prvních orgasmech, ale i něco o bolestných konfrontacích, křehké identitě, hledání a také naději. Je to film, který vyvolává rozporné pocity. Podobné, jaké zažívala Tracy při své první zkušenosti s orálním sexem: Líbilo se jí to, ale chutnalo to odporně! Kdo má tyhle kontrasty rád, neměl by si jedinou kopii, která bude obíhat v naší distribuci, nechat ujít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Markétka... Markétka... | E-mail | 7. června 2007 v 19:30 | Reagovat

Ach jo......chtěla sem se na to dívat v televizy...ale šlo to až po půlnoci..:-( budu brečéét..jinak myslím že to může bejt super filmík!!!!!!!!!!!! mám takový ráda!

2 nikuš nikuš | 17. ledna 2009 v 16:58 | Reagovat

já jsem 13 viděla, a bylo to docela krutý nooo...já sem z toho filmu byla docela vyklepana..jinak tam je ponaučení,  ale je to krásnej film... B*R*A*W*O

3 Víva Víva | 19. března 2009 v 16:12 | Reagovat

je to super filmíííík si to stáhněte na www.uloz.to mate ho tam ale bacha u jednoho tam je polovina jen musite trefit cely film !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama