Zbohatni nebo chcípni - popis

10. června 2007 v 17:52 | Romusska and Nicoolka |  FILMY+SERIÁLY

Když se před čtyřmi lety objevil v kinech film 8 Mile, ve kterém rapper Eminem hraje v podstatě sám sebe a vypráví svůj osobní příběh o tom, jak se z chudých poměrů díky talentu, přátelům a poctivé dřině dostal na vrchol, nikdo tento film nebral moc vážně. Naštěstí se ukázalo, že Eminem není úplné herecké dřevo a s pomocí režiséra Curtise Hansona se podařilo natočit sice ne výjimečný, ale rozhodně slušný film. Teď se o totéž pokouší další rapper, Curtis "50 Cent" Jackson, ale může z tohoto tématu dostat víc, než se podařilo před čtyřmi lety?
Hlavní hrdina Marcus (hraje ho samozřejmě 50 Cent) je typické dítě ulice. Matku mu zabili, když byl ještě dítě a otce nikdy nepoznal. Prarodiče měli na starost vedle něho i dalších několik dětí a rodinná atmosféra vůbec nebyla ideální. Není divu, že už jako puberťák Marcus skončil na ulici. Pro místního gangstera Majestica nejdřív prodával drogy, aby se postupem času stal jedním z nejrespektovanějších lidí ve čtvrti. I přes otevřenou válku s kolumbijským gangem Marcus a jeho parta nikdy nevyhledávali násilí, ale i přesto všechno se po jednom podezřelém policejním zátahu dostává hlavní hrdina do vězení. Teprve tam si uvědomí, že pokud nechce skončit jako jeho matka, musí udělat všechno, aby utekl před svou minulostí. Pro kluka bez vzdělání a s nálepkou "kriminálník" na čele se však budoucnost nejeví příliš hezky. Naštěstí se ukáže, že Marcusův talent pro rap je možná právě tím, co by ho mohlo dostat tam, kam by chtěl. Ale Majestic se svého nejcennějšího hocha nevzdá tak snadno.
Pokud jste viděli Eminemovu 8 Mile, tak z předchozího odstavce můžete vidět, že Zbohatni nebo chcípni se vydává velmi podobnou cestou. Opět tu máme hrdinu, který - ať chce nebo nechce - musí žít svůj život tak, jak ho žije, ale nakonec i přes všechny překážky dokáže prorazit. Klasické příběhy o tom, kterak dobrák dokázal přestát všechny podpásovky od okolí a díky píli a talentu se z něj stal lepší člověk, nikdy neomrzí. V podstatě je jedno, zda se jako hlavní hrdina objeví italský boxer nebo černošský rapper. Tohle téma je zkrátka divácky vděčné a pokud se ho ujme tým lidí, kteří nejsou úplně neschopní, může to stát za to.
Bohužel v případě Zbohatni nebo chcípni se to úplně nepovedlo. Teď pominu to, že fakt, že si někdo natáčí svůj vlastní životopis a hraje v něm sám sebe, vypovídá o problému s egem. V případě Eminema a 8 mile to fungovalo dobře, ale 50 Cent je bohužel velmi špatný herec. Většinu filmu si vystačí s výrazem smutného a tupého hňupa a pak se asi dvakrát usměje. Chybí mu charisma a pokud na něj nehodláte koukat jako na hudební modlu, ale jako na herce, tak nemá šanci obstát. "Papírově" se vedle něho sice objeví herci, kteří patří k těm lepším a charismatičtějším, ale bohužel veškerou snahu jindy skvělého Terrence Howarda (Crash) a zajímavého Adewale Akinnuoye-Agbaje (slibuju, že už to jméno nenapíšu) totálně pohřbívá scenárista.
Terence Winter má za sebou sice práci na spoustě dílech seriálu Sopranovi, což by měla být teoreticky dostatečná průprava na gangsterský životopis, ale jeho scénář vypadá, jako by ho psal šestnáctiletý fanoušek rapu a ne dospělý člověk. Nevadí, že příběh je předvídatelný a jednoduchý, protože téma outsidera, který se navzdory všemu dokáže prosadit v krutém světě, má vždycky něco do sebe, ale Zbohatni nebo chcípni totálně pohřbívají dialogy. To, že je film plný niggas, bros a gangstas vůbec nevadí, ale když při první scéně, při které Marcus a jeho banda vykrádají skladiště s penězi, začnou dva hrdinové uprostřed přepadení rozebírat to, co od života chtějí a co pro ně znamená slovo "respect," kroutil jsem hlavou. Scénář působí doopravdy pubertálním dojmem, protože téměř všichni chlapi jsou gangsteři a skoro všechny ženský jsou šlapky (a pak je tam samozřejmě nezkažená hrdinova láska s čitým srdcem). Rádoby tvrdý život na ulici, který je vyplněn dementními a dialogy a trapnými pózami, zavinil to, že celý svět a všechny postavy jsou spíš parodie na realitu než uvěřitelní hrdinové.
Pokud lze na Zbohatni nebo chcípni něco chválit, je to práce režiséra. Tím je překvapivě irský veterán Jim Sherridan (Ve jménu otce, Moje levá noha), který i přes strašlivý scénář a 50 Centův nevydařený herecký projev dokázal film po vizuální stránce natočit moc pěkně. Scény, při kterých se nemluví, ale jen třeba jezdí v autech po městě nebo tančí v klubech, vypadají jako ze skvělého rappového klipu, ale jakmile někdo ve filmu otevře pusu, vychází Sherridanova snaha zcela naprázdno. Jen díky němu se na Zbohatni nebo chcípni dá koukat, protože i když si budete při sledování filmu asi říkat, jak může někdo TOHLE napsat, vizuálně budete nadmíru spokojeni.
Zbohatni nebo chcípni měl být pomník, který postavil 50 Cent sám sobě. Bohužel to, co mělo být seriozním dramatem, se někde při natáčení změnilo ve frašku, na kterou se sice dobře kouká, ale scenárista by si zasloužil pořádně nakopat. Curtis Hanson a Eminem dokázali, že jde natočit dobrý film o rapu. 50 Centovi se to ale příliš nepodařilo. Takže pokud nejste fanoušci téhle hudební ikony současnosti, raději film nechte ležet tam, kde je. Ti ostatní si Zbohatni nebo chcípni asi stejně půjčí.
DVD
Zbohatni nebo chcípni neoplývá ani obří nabídkou bonusů, ani technickou dokonalostí. Nejvíc zarazí, že u filmu, který z velké části stojí na hudbě, není kvalita zvuku nijak úchvatná.
Obraz
Vizuálně si filmu dá máloco vytknout. Sherridan je profík, který ví, jak správě pracovat s kamerovými filtry, takže po obrazové stránce se Zbohatni nebo chcípni hodně povedlo. Přesto se občas nějaký kaz v pozadí objeví.
Zvuk
50 Cent je rapper, takže je logické, že právě tenhle hudební styl bude ve filmu figurovat. Překvapivě ale není muzika výraznější, než u jakéhokoliv jiného filmu. Jde o solidní zvuk, který by ale určitě mohl být ještě o mnoho lepší, zkrátka klasický DVD průměr. Český dabing se tentokrát příliš nepovedl, ale to je asi tím, že provařené české hlasy zkrátka do černošských čtvrtí nepatří.
Bonus
Portrét umělce
Pod názvem Portrét umělce se ukrývá klasický film o filmu. Od většiny reklamních materiálů, ve kterých lidé jen sedí, mluví do kamery a chválí ostatní kolegy, se však liší v tom, že většina záběrů je autentická, takže pokud vás opravdu zajímá, jak vznikal film Zbohatni nebo chcípni, tak tento dokument vám alespoň z části odpoví. České titulky potěší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký druh filmů máš nejradši??

Taneční 71.2% (2904)
Komedie 15.3% (624)
Romantické 5.9% (240)
Horor 5.5% (226)
Krimi 0.8% (31)
Scifi 1.4% (56)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama